Existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste mohli chcieť zlepšiť rýchlosť načítania svojej webovej lokality. Jedným z nich je zníženie okamžitého opustenia stránky. Ak sa totiž vaša stránka načítava pomaly, väčšina zákazníkov nevydrží čakať a odíde skôr, ako pre nich obnovíte svoje služby.
Nedávna štúdia spoločnosti Google ukázala, že 53 % návštevníkov mobilných stránok opustí stránku, ak jej načítanie trvá viac ako tri sekundy. Každá z týchto nevyužitých príležitostí vás stojí značnú sumu peňazí v podobe ušlých príjmov. Navyše rýchlosť načítania stránky je v súčasnosti dôležitým faktorom pri hodnotení vo vyhľadávačoch. Zároveň sú na väčšine lokalít bežné chyby, ktoré môžu drasticky obmedziť rýchlosť načítania stránky. Našťastie sa mnohé z týchto chýb dajú rýchlo a jednoducho opraviť, čo by ste rozhodne mali urobiť. Pozrime sa na tri bežné problémy, ktoré ovplyvňujú rýchlosť načítania stránky, a na to, ako ich odstrániť.
Veľkosť obrázka
Veľkosť obrázkov je najčastejšou chybou, ktorá spôsobuje pomalé načítavanie stránok. Webmasteri často neoptimalizujú nahrané obrázky. Výsledkom sú veľmi veľké súbory, hoci by sa dal rovnako ľahko a s rovnakým vizuálnym výsledkom použiť menší obrázok. Čím väčší je obrázok, tým viac údajov sa musí načítať.
Ak chcete ušetriť čas načítavania, namiesto zmeny veľkosti obrázka pomocou parametrov HTML skúste obrázky pred odoslaním na web zmenšiť. Ak používate systém na správu obsahu (CMS), existuje mnoho zásuvných modulov, ktoré môžete použiť na zmenu obrázkov pri ich nahrávaní na web. V prípade WordPress sem patrí Compressor, ktorý je bezplatný a dokáže komprimovať obrázok bez straty kvality. Je to užitočné najmä pri tvorbe webových stránok, ak sa obávate zhoršenia kvality obrázkov počas kompresie.
JavaScript používajte len tam, kde je to potrebné
Ďalším prvkom, ktorý často spomaľuje načítanie, je JavaScript. Každá stránka vášho webu pravdepodobne obsahuje niektoré prvky JavaScriptu, ktoré sú dôležité pre fungovanie stránky, napríklad kód merania Google Analytics. Iný JavaScript však môže byť potrebný len na niektorých stránkach vášho webu. Ak je JavaScript dôležitý len pre niektoré stránky webu, presuňte ho z hlavičky do tela stránky, aby sa načítal len na stránkach, kde je potrebný.
Načítanie položiek zo zahraničných webových lokalít
Ak potrebujete načítať položky, ktoré sa nachádzajú na iných webových stránkach, snažte sa tomu vyhnúť. Nemôžete ovplyvniť, ako rýchlo sa načíta server tretej strany a jeho obsah. Ak sa načítava pomaly, vaša stránka sa bude načítavať pomaly. Väčšinou ide o tlačidlá zdieľania na sociálnych sieťach, vložené videá alebo reklamy tretích strán.
Ak sa vám podarí vyriešiť tieto tri bežné problémy, pravdepodobne to bude mať za následok rýchlejšiu rýchlosť načítania stránky a pozitívny posun v SEO. Niekedy totiž aj malá zmena môže znamenať veľký rozdiel.
Článek připravila digitální agentura SEO Consult, která realizuje SEO, PPC reklamu, e-mailing, správu sociálních sítí, správu zbožových vyhledávačů a obsahový marketing.