Späť na blog

Ako správne označiť tovar v e-shope?

14.6.2023 10:52:08
Štatistiky potvrdzujú, že e-shopy sa stávajú čoraz obľúbenejšou voľbou pre nákupy všetkých druhov tovaru. Bez ohľadu na to, na čo sa váš internetový obchod zameriava, ako predajca výpisov alebo poskytovateľ služieb musíte dodržiavať niekoľko pravidiel a povinností. Poďme si povedať o tých najdôležitejších, ktoré musíte dodržiavať a ktoré vám ukladá zákon o ochrane spotrebiteľa.

Povinnosť správne označovať tovar

Všetok tovar prezentovaný na webovej stránke e-shopu musí byť riadne označený v súlade s právnymi normami príslušnej krajiny.

Vo všeobecnosti, každý elektronický predajca musí zabezpečiť, aby bol ponúkaný tovar označený označením výrobcu alebo dovozcu, názvom, hmotnosťou, množstvom, veľkosťou alebo rozmermi, prípadne ďalšími potrebnými údajmi vzhľadom na povahu predávaného tovaru. Okrem toho musí predajca opísať hlavné vlastnosti predávaného tovaru, spôsob jeho používania a údržby a nebezpečenstvá vyplývajúce z jeho nesprávneho používania alebo údržby. Predávajúci musí uviesť aj cenu tovaru.


ℹ️ Vedeli ste to?
Niektoré individuálne informácie môžu byť uvedené aj vo forme symbolov (piktogramov), ktoré musia byť jasné, čitateľné a úplné. V takýchto prípadoch je však predávajúci povinný na požiadanie spotrebiteľa vysvetliť alebo primerane sprístupniť ich význam.

Povinnosť informovať o vlastnostiach tovaru

Zákon tiež stanovuje, že predávajúci je povinný riadne informovať spotrebiteľa o vlastnostiach predávaných výrobkov alebo o povahe poskytovaných služieb. To je dôležité najmä v prípade tých vlastností výrobku, ktoré nie sú na prvý pohľad zistiteľné, ale môžu ovplyvniť používanie výrobku.

Predávajúci je tiež povinný informovať spotrebiteľa o používaní a údržbe výrobku a o možných nebezpečenstvách vyplývajúcich z jeho nesprávneho používania alebo údržby. Ak je to potrebné vzhľadom na povahu výrobku a spôsob a dobu jeho používania, tieto informácie musia byť obsiahnuté v priloženom písomnom návode a musia byť zrozumiteľné.

POZOR

Novela zákona o ochrane spotrebiteľa a Občianskeho zákonníka upravila pravidlá poskytovania návodov na použitie. Povinnosť predávajúceho poskytnúť písomný návod na použitie zostáva zachovaná, ak je to potrebné vzhľadom na vlastnosti výrobku alebo služby. Teraz sa však stanovuje, že návod v listinnej podobe sa musí poskytnúť len na žiadosť spotrebiteľa, ak to nie je vzhľadom na okolnosti neprimerané. V ostatných prípadoch sa návod môže poskytnúť aj na inom trvalom nosiči (e-mail, flash disk). Nie je možné jednoducho odkázať na obsah na internete.

Inštitút nekalých obchodných praktík

Okrem vyššie uvedeného je potrebné poukázať aj na inštitút nekalých obchodných praktík, kde najmä zákaz klamlivého konania a klamlivého opomenutia upravuje aj spôsob, akým môžu podnikateľské subjekty poskytovať informácie v rámci svojich obchodných praktík spotrebiteľom. Za klamlivé konanie sa považuje taká obchodná praktika, ktorá obsahuje vecne nesprávne informácie, a teda je nepravdivá, čo vedie alebo môže viesť spotrebiteľa k rozhodnutiu o kúpe, ktoré by inak neurobil. Okrem toho je klamlivou praktikou napríklad praktika, ktorá síce obsahuje pravdivé informácie, ale uvádza spotrebiteľa do omylu.

Klamavou praktikou (klamlivým opomenutím) je neposkytnutie podstatných informácií dôležitých pre rozhodnutie spotrebiteľa o kúpe. Za klamlivé opomenutie sa považuje aj zatajenie podstatných informácií alebo poskytnutie takýchto informácií nejasným, nezrozumiteľným alebo dvojzmyselným spôsobom.

Klamlivé konanie a opomenutie je nielen nezákonné, ale predovšetkým ohrozuje vašu povesť a dobré meno. Preto odporúčame, aby ste poskytovali správne a úplné informácie o všetkom, čo predávate, aby boli vaši zákazníci spokojní.

FastCENTRIK

Připravujeme Demo